Kaevu puhastamine 

Eestis on kaevud olnud traditsiooniliseks veeallikaks sajandeid ning siiani on need paljudes piirkondades oluline veevarustuse allikas. Regulaarne kaevu puhastamine on hädavajalik, et tagada vee kvaliteet ja kogus.

Kui kaevuvett tarbitakse pidevalt, siis ei pruugi selle omaduste aeglast halvenemist tähelegi panna. Inimene muutub vee kvaliteedi halvenemisele justkui immuunseks. Seepärast soovitatakse kodukaevu vett kontrollida vähemalt kord kolme aasta tagant, isegi kui midagi probleemset pole märgata. Vett tasub kontrollida ka siis, kui perre on sündimas beebi, ees on ootamas kinnisvara müügitehing või kui ümbruskonnas esineb tegevusi, mis võivad negatiivselt mõjutada vee kvaliteeti. Kui vesi on külm, selge, lõhnatu ja maitseta, siis peetakse selle kvaliteeti heaks. Enamasti see ongi nii. Siiski on põhjust kaevuvee kvaliteeti regulaarselt kontrollida ja vajadusel võtta ette kaevu puhastus.

Miks on kaevu puhastamine oluline?

  • Vee kvaliteedi tagamine: Aastate jooksul kogunevad kaevu põhja setted, lehed ja muu orgaaniline materjal, mõjutades vee maitset, lõhna ja värvi. Regulaarne puhastamine aitab tagada puhta ja ohutu joogivee.
  • Vee koguse langus: Setted ja muda vähendavad aja jooksul kaevu veemahtu ja taset. Puhastamine aitab taastada vee optimaalse pealevoolu ja koguse.
  • Kaevu eluea pikendamine: Regulaarne hooldus ja puhastamine aitavad ära hoida kaevu veekvaliteedi langust ja parandab üldist seisundit. See pikendab kaevu ja veepumba eluiga ja säästab teid tulevikus suurematest töödest.

Kuidas kaevumeister kaevu puhastab?

  • Vee väljapumpamine: Esimese sammuna pumbatakse kaevust välja vesi. Kasutatakse võimsat tühjenduspumpa, mis tagab vee kiire ja tõhusa eemaldamise.
  • Sette ja muda eemaldamine: Seejärel eemaldatakse kaevu põhjast kogunenud sette ja muda.
  • Kaevu rakete ja põhja puhastamine: Kaevu seinu harjatakse ja pestakse, et eemaldada sinna tekkinud mustus, samblik ja roostejäägid. Põhjast eemaldatakse muda, setted ja muu praht.
  • Desinfitseerimine: Puhastamise lõpetuseks desinfitseeritakse kaev desinfektsiaatorite abil. See aitab tappa võimalikke baktereid ja tagada vee mikrobioloogilise ohutuse.
  • Vee kvaliteedi testimine: Kliendi soovil võib kaevumeister teha kaevuveele analüüsi akrediteeriud laboris.

Millised on terviseriskid, kui kaevu ei puhastata?

  • Saastunud vesi: Puhastamata kaevu põhja kogunevad lehed, muda ja muud orgaanilised ained. Need materjalid lagunevad, vabastades vette baktereid, nitraate ja muid kahjulikke aineid. Regulaarne puhastamine aitab vältida saastumist ja tagada puhta ning ohutu joogivee.
  • Seedehaigused: Saastunud kaevuvesi võib sisaldada E. coli, salmonellat ja muid kahjulikke baktereid, mis põhjustavad seedehaigusi, nagu kõhulahutus, oksendamine ja iiveldus. Eriti ohustatud on lapsed, rasedad ja eakad inimesed, kelle immuunsüsteem on nõrgem.
  • Nitraatmürgitus: Kaevuvesi võib sisaldada nitraate, mis on eriti ohtlikud imikutele. Nitraadid võivad häiritada vere hapniku transportimist ja hingamisraskusi.
  • Pikaajalised terviseprobleemid: Pidevalt saastunud vee joomine võib põhjustada pikaajalisi terviseprobleeme, nagu neerukahjustus ja probleemid hammastega.

Miks tegutseda kohe?

  • Terviseriskid ei ole ainus põhjus tegutsemiseks. Mida kauem kaevu puhastamata jätta, seda suurem on tõenäosus, et tekivad tõsisemad probleemid. Põhjas kogunenud sette ja muda võivad ummistada kaevupumba, filtrid ning vähendada vee kogust.

KKK

  • Kui tihti tuleks kaevu puhastada? Soovitatav on kaevu puhastada vähemalt iga 3-5 aasta tagant. Sagedasem puhastamine võib olla vajalik, sõltuvalt kaevu kasutamise intensiivsusest ja veekvaliteedist. Kaevu tuleks regulaarselt hoolda, mitte oodata probleemi süvenemist.
  • Kuidas teada, kas mu kaev vajab puhastamist? Märgid, mis viitavad vajadusele kaevu puhastada on muutunud vee maitse või lõhn, vähenenud veetase, vee hägusus või nähtav sete põhjas. Probleemiks on ka suurvee ajal rakete vahelt kaevu tungiv pinnavesi.
  • Kas saan kaevu ise puhastada? Te saate kaevu ise puhastada, kuid parem on see töö usaldada kogenud spetsialistidele. Kui omanik otsustab kaevu ise puhastada, siis ohutuse huvides ei tohiks seda kindlasti teha üksi. Mugavam on teha kaevu puhastust suvisel perioodil, kui põhjavee tase on madalam.
  • Kui palju aega võtab kaevu puhastamine? Puhastusaeg sõltub kaevu suurusest, sügavusest ja seisukorrast. Tavaliselt võtab see aega paarist tunnist kuni poole päevani.
  • Kas kaevu puhastamine segab vee kasutamist? Jah, puhastustööde ajal ei saa kaevuvett kasutada. Pärast puhastamist võib kuluda kuni paar päeva, et vesi taastuks ja selgineks. Seetõttu soovitame varuda selleks perioodiks piisav veetagavara.

Teenus ja Hind

  • Mida kaevu puhastamine hõlmab? Teenus hõlmab vee väljapumpamist, põhjasetete ja muda eemaldamist, seinte ja põhja harjamist, lisatasu eest desinfitseerimist ning soovi korral veeanalüüsi.
  • Milline on kaevu puhastuse hind? Hind sõltub kaevu suurusest, sügavusest ja vajalike tööde mahust. Tavaliselt pakume konkreetse hinna pärast tasuta konsultatsiooni ja kaevu hindamist.

Ohutus ja Tervis

  • Kas kaevuvesi on pärast puhastamist ohutu juua? Soovitatav on pärast puhastamist ja desinfitseerimist paar päeva vett mitte juua. Soovi korral saate tellida vee kvaliteedi analüüsi akrediteeritud laborist.
  • Millised on terviseriskid puhastamata kaevuvee joomisest? Saastunud kaevuvesi võib sisaldada baktereid, nitraate ja muid kahjulikke aineid, mis põhjustavad seedehaigusi, nitraadimürgitust ja pikaajalisi terviseprobleeme.

Kas tekkis küsimus?

Võta ühendust ja leiame parima lahenduse!

Kontakt
9H8V+G7 Viljandi, Viljandi County, Estonia